U kojim zemljama važi probna vozačka dozvola i koja pravila važe za mlade vozače?

probna voyacka
probna voyacka

Svake godine, hiljade mladih u Srbiji uspešno polaže vozački ispit, stičući pravo na upravljanje motornim vozilima.

Tačan broj novih vozača varira iz godine u godinu, ali je evidentno da postoji stalni priliv mladih vozača na naše puteve.

Ovaj trend ukazuje na potrebu za adekvatnim obrazovanjem i regulativom kako bi se obezbedila bezbednost svih učesnika u saobraćaju.

Probna vozačka dozvola u Srbiji

U Srbiji, probna vozačka dozvola se izdaje licima koja prvi put polože vozački ispit za kategorije A1, A2, A, B1 i B. Ova dozvola ima za cilj da mladim i neiskusnim vozačima omogući postepeno uključivanje u saobraćaj pod posebnim uslovima i ograničenjima.

Trajanje probne vozačke dozvole zavisi od starosti vozača:

  • Za vozače starije od 19 godina: probna dozvola važi dve godine od dana izdavanja.
  • Za vozače mlađe od 19 godina: probna dozvola važi do navršene 21. godine života.
  • Tokom perioda važenja probne dozvole, vozači su podložni određenim ograničenjima:
  • Ograničenje snage vozila: Vozači sa probnom dozvolom ne smeju upravljati vozilima čija snaga motora prelazi 80 kW (109 KS).
  • Zabrana noćne vožnje: Upravljanje vozilom je zabranjeno u periodu od 23:00 do 06:00 časova, bez obzira na prisustvo iskusnijeg vozača.
  • Ograničenje brzine: Vozači sa probnom dozvolom ne smeju prekoračiti brzinu od 110 km/h na autoputu i 90 km/h na motoputu. Na ostalim putevima, dozvoljena brzina je 90% od propisanog ograničenja za ostale vozače.
  • Zabrana konzumacije alkohola: Nulta tolerancija na alkohol; vozači sa probnom dozvolom ne smeju imati alkohol u krvi tokom vožnje.
  • Zabrana korišćenja telefona: Upotreba mobilnog telefona tokom vožnje je zabranjena, čak i uz „hands-free“ uređaje.

Primena probne vozačke dozvole u drugim zemljama

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Auto Škola Ler (@autoskolaler)

Priznavanje probne vozačke dozvole varira od zemlje do zemlje, a pravila i ograničenja za mlade vozače mogu se značajno razlikovati u zavisnosti od lokalnih saobraćajnih propisa. Zato je važno da vozači sa probnom dozvolom pre putovanja u inostranstvo provere da li im je dozvoljeno da upravljaju vozilom u određenoj zemlji.

Zemlje u regionu

  • Bosna i Hercegovina: Probna vozačka dozvola iz Srbije je priznata i važeća, što znači da mladi vozači mogu upravljati vozilom pod istim uslovima kao i u Srbiji. Međutim, potrebno je imati na umu da saobraćajni propisi mogu biti različiti, te se preporučuje dodatna pažnja i prilagođavanje lokalnim pravilima.
  • Hrvatska: U Hrvatskoj važi pravilo da probna vozačka dozvola iz Srbije može biti prihvaćena, ali samo ako je vozač punoletan (18+ godina). Za mlađe vozače, koji još uvek imaju ograničenja u Srbiji, vožnja u Hrvatskoj nije dozvoljena, pa je potrebno sačekati sticanje pune vozačke dozvole pre nego što se odluče za putovanje sopstvenim vozilom.
  • Severna Makedonija, Bugarska, Grčka i Mađarska: U ovim zemljama probna vozačka dozvola iz Srbije nije priznata, što znači da mladi vozači sa ovom vrstom dozvole ne mogu legalno upravljati vozilom. Ako se planira putovanje u neku od ovih zemalja, potrebno je ili koristiti javni prevoz, ili putovati sa iskusnijim vozačem koji poseduje punu vozačku dozvolu.

Evropska unija i ostale zemlje

nemacka put
U zemljama Evropske unije pravila za mlade vozače zavise od nacionalnih propisa svake pojedinačne države.

U nekim državama postoje posebni periodi prilagođavanja, dok druge imaju restriktivne uslove za vozače sa probnom dozvolom.

  • Nemačka: U Nemačkoj se svi vozači koji poseduju vozačku dozvolu kraće od dve godine smatraju „probnim“ vozačima, bez obzira na to da li je dozvola stečena u Nemačkoj ili u inostranstvu. Za njih važe stroža pravila, uključujući nultu toleranciju na alkohol i oštrije kazne za saobraćajne prekršaje. Ako mladi vozač napravi ozbiljan prekršaj tokom probnog perioda, može biti obavezan da pohađa dodatne obuke ili da mu se produži probni period.
  • Austrija: Vozači sa probnom dozvolom moraju poštovati specifična ograničenja brzine i dodatne mere predostrožnosti. Takođe, kazne za prekršaje su strože nego za iskusne vozače.
  • Italija: Probni vozači u Italiji ne smeju voziti automobile sa motorom jačim od određenog limita, a kazne za prekoračenje brzine su dvostruko strože nego za vozače sa punom dozvolom.
  • Francuska: Vozači koji su u probnom periodu moraju nositi oznaku „A“ na vozilu, koja označava početnika u saobraćaju. Takođe, ograničenja brzine su stroža, a postoji i smanjena dozvoljena granica alkohola u krvi (0,2‰ u poređenju sa standardnih 0,5‰ za ostale vozače).
  • Španija: Mlade vozače u Španiji prate stroža ograničenja brzine i kazneni bodovni sistem koji može dovesti do gubitka dozvole ako se prekrše određena pravila.

Osim Evropske unije, zemlje poput Švajcarske, Norveške i Velike Britanije takođe imaju specifične zahteve za mlade vozače i probne dozvole. Na primer, u Švajcarskoj se vozači u probnom periodu suočavaju sa strogim pravilima, dok u Velikoj Britaniji postoji program „novi vozači“, gde se dozvola može ukinuti ako se napravi veći prekršaj u prve dve godine vožnje.

Preporuke za vozače sa probnom dozvolom koji putuju u inostranstvo

vozac pocetnik
Uzimajući u obzir sva ova pravila i preporuke, mladi vozači mogu biti sigurni da će njihovo iskustvo na putu biti bezbedno i u skladu sa zakonskim propisima svake zemlje.

Pre nego što krenete na put u inostranstvo, ako posedujete probnu vozačku dozvolu, preporučuje se da:

  • Proverite pravila u zemlji u koju putujete – Posetite zvanične sajtove ambasada ili saobraćajnih institucija kako biste saznali da li vaša probna dozvola važi i pod kojim uslovima.
    Razmotrite međunarodnu vozačku dozvolu – Iako međunarodna vozačka dozvola ne menja status probne dozvole, može pomoći u slučaju da naiđete na saobraćajnu kontrolu ili administrativne prepreke.
  • Osigurajte dodatnu dokumentaciju – Neke zemlje mogu zahtevati dodatne papire, poput prevoda vozačke dozvole ili potvrde izdatih od strane saobraćajne policije u Srbiji.
  • Izbegavajte vožnju u zemljama koje ne priznaju probnu dozvolu – Ako zemlja u koju putujete ne dozvoljava upravljanje vozilom sa probnom dozvolom, razmislite o korišćenju javnog prevoza, iznajmljivanju vozila uz vozača ili putovanju sa iskusnijim vozačem koji ima punu vozačku dozvolu.

Saveti za mlade vozače

Auto-škola Čubrilović savetuje mlade vozače da se pridržavaju sledećih preporuka kako bi povećali svoju bezbednost i sigurnost drugih učesnika u saobraćaju:

  • Poštovanje saobraćajnih propisa: Dosledno pridržavanje ograničenja brzine, saobraćajnih znakova i signalizacije je ključno za bezbednu vožnju.
  • Izbegavanje distrakcija: Tokom vožnje, fokusirajte se isključivo na put i saobraćaj oko vas. Izbegavajte korišćenje mobilnih telefona i drugih uređaja koji mogu odvratiti pažnju.
  • Defanzivna vožnja: Budite svesni ponašanja drugih vozača i predviđajte moguće opasne situacije. Održavajte bezbednu distancu i budite spremni na neočekivane reakcije drugih učesnika u saobraćaju.
  • Kontinuirano usavršavanje: Razmislite o dodatnim časovima vožnje ili specijalizovanim kursevima koji mogu unaprediti vaše veštine i samopouzdanje za volanom.
  • Vežbajte vožnju u različitim uslovima: Nemojte se ograničavati samo na vožnju po poznatim rutama i u idealnim vremenskim uslovima. Postepeno se upoznajte sa vožnjom po kiši, magli ili noću kako biste stekli iskustvo i sigurnost.
  • Proverite vozilo pre svake vožnje: Pre nego što krenete na put, obavezno proverite stanje pneumatika, svetlosnu signalizaciju i nivo goriva. Održavanje vozila u ispravnom stanju ključno je za bezbednu vožnju.
  • Budite strpljivi i smireni u saobraćaju: Iskusni vozači znaju da su gužve, neočekivane situacije i drugi učesnici u saobraćaju deo svakodnevne vožnje. Važno je da ostanete smireni, izbegavate nagle reakcije i ne ulazite u rizične situacije.
  • Koristite retrovizore i mrtav ugao: Proveravanje retrovizora i mrtvog ugla pre promene trake ili skretanja može sprečiti sudare i nezgode. Ovo je posebno važno u gustim gradskim sredinama i na autoputevima.
  • Vozite odmorni i fokusirani: Umor može ozbiljno uticati na vašu sposobnost reagovanja u saobraćaju. Ako osećate pospanost ili iscrpljenost, bolje je da napravite pauzu i odmorite se pre nego što nastavite sa vožnjom.

Zaključak

Sticanje probne vozačke dozvole predstavlja značajan korak ka samostalnom učestvovanju u saobraćaju. Iako donosi određene slobode ona takođe nosi sa sobom i odgovornost da se poštuju sva pravila i propisi kako bi se osigurala lična i opšta bezbednost.

Mlade vozače u Srbiji očekuje period prilagođavanja, tokom kojeg je važno da steknu sigurnost u vožnji, ali i razviju saobraćajnu kulturu. Probna vozačka dozvola nije samo formalnost – ona ima ulogu da postupno uvede vozače u realne uslove na putevima, omogućavajući im da uče kroz iskustvo, ali u kontrolisanim okvirima.

S obzirom na to da različite zemlje imaju različita pravila u vezi s priznavanjem probne vozačke dozvole, preporučuje se da mladi vozači planiraju svoja putovanja unapred i informišu se o regulativama zemlje u koju putuju.

Na kraju, uz poštovanje saobraćajnih pravila, defanzivnu vožnju i odgovorno ponašanje, mladi vozači mogu postati sigurni i pouzdani učesnici u saobraćaju, čime ne samo da čuvaju sopstveni život već i doprinose bezbednosti svih na putevima.

Jovica Marković

Jovica Marković

Jovica Marković je instruktor vožnje i autor tekstova o automobilima i saobraćaju. Njegovi tekstovi pomažu i početnicima i iskusnim vozačima da razumeju pravila, poboljšaju vožnju i izbegnu greške na putu. Ako neko zna kako objasniti složene stvari na lak način, to je on.